14 lutego 2024 roku ukaże się nowa powieść Heather Morris. Autorka znana dzięki bestsellerowym tytułom, takim jak „Tatuażysta z Auschwitz”, „Podróż Cilki”, „Opowieści o nadziei” i „Trzy siostry” powraca z kolejną książką – „Siostry pod wschodzącym słońcem”. Tym razem Morris opisuje losy Norah i Nesty, kobiet, które same walcząc o przetrwanie, znajdują w sobie siły, by pomagać innym. Swoją nową powieść Morris oparła na historii Vivian Bullwinkel oraz towarzyszących jej pielęgniarek i misjonarek.
„Siostry pod wschodzącym słońcem” Heather Morris
Akcja powieści „Siostry pod wschodzącym słońcem” rozgrywa się w 1942 roku. Gdy Japończycy przejmują Singapur, grupa ludności postanawia uciekać na pokładzie statku handlowego. Dochodzi jednak do bombardowania i statek tonie. Części rozbitków udaje się przeżyć i dopłynąć do wybrzeży Sumatry, gdzie zostają pojmani przez Japończyków i wysłani do obozów jenieckich. Otoczeni dżunglą ludzie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a przemocowi strażnicy, głód i choroby podążają za nimi niczym przeznaczenie, któremu nie sposób się wymknąć.
Wtedy właśnie bohaterki powieści, Norah i Nesta, odkrywają w sobie siłę odwagi i empatii. Pomagają współtowarzyszom niedoli, a same orientują się, że w bezinteresowności i wspólnocie znajduje się źródło przetrwania w trudnej, wojennej rzeczywistości.
Opowieść napisana przez Heather Morris oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Inspiracją dla pisarki była historia bohaterskiej australijskiej pielęgniarki Vivian Bullwinkel i kilku jej współwięźniarek: pielęgniarek Nesty James i Betty Jeffrey oraz nauczycielek-misjonarek Norah Chambers i Betty Dryburgh.
Juliette Hughes w recenzji dla “The Sydney Morning Herald” pisała jednak, że Morris pozwoliła sobie na pominięcie pewnych istotnych szczegółów tzw. masakry na wyspie Bangka, do której nawiązuje w „Siostrach pod wschodzącym słońcem”. W wydarzeniu tym japońscy żołnierze zastrzelili lub poważnie zranili nieuzbrojone pielęgniarki oraz rannych żołnierzy alianckich. Przeżyły tylko trzy osoby – wyżej wspomniana Vivian Bullwinkel, Amerykanin Eric Germann i Stoker Królewskiej Marynarki Wojennej Ernest Lloyd. Dowody zebrane przez historyczkę Lynette Silver wskazują też, że pielęgniarki, które zginęły lub zostały ranne we wspomnianym wydarzeniu, doświadczyły wcześniej napaści na tle seksualnym.
W jaki sposób autorka „Tatuażysty z Auschwitz” przekształciła tę tragiczną historię w fabułę? Fani Heather Morris efekty będą mogli ocenić sami. Książka „Siostry pod wschodzącym słońcem” jest dostępna tutaj.
Skomentuj