Strona główna » Praca nad sobą. Recenzja książki „Siła nawyku”
Poradniki Recenzje

Praca nad sobą. Recenzja książki „Siła nawyku”

Siła nawyku - Charles Duhigg

Czy i Ty masz wrażenie, że po przeczytaniu wielu poradników tak naprawdę nic się nie zmienia? Autorzy obsypują nas wyświechtanymi stwierdzeniami i zapewniają, że to właśnie dzięki ich propozycjom wreszcie staniemy się bardziej szczęśliwi, zamożni i usatysfakcjonowani. Tylko problem w tym, że na zapewnieniach się kończy. Jeśli i Ty masz dość bezsensownych książek, to sięgnij po „Siłę nawyku”. Charles Duhigg przygotował dla nas niezwykle merytoryczny przewodnik, którzy sprawi, że doskonale zaczniemy rozumieć nawyki, ich kształtowanie się oraz sposób, w jaki możemy je zmienić. Wreszcie masz przed sobą książkę, która faktycznie może zmienić Twoje życie.

Siła nawyku

Ta książka jest ważna z wielu powodów. Pierwszym z nich jest ogrom wiedzy, którzy zdobywamy praktycznie od pierwszych stron. Zaznajamiamy się z psychologią, socjologią czy budową mózgu i widzimy, w jaki sposób nasze codzienne czynności wpływają na jego struktury. Autor tłumaczy nam, czym są nawyki, jak powstają i jak często nieświadomie z nich korzystamy. Nawet sposób wiązania sznurówek czy chwila, w której sięgamy po łyżeczkę do kawy jest nawykiem!

Większość codziennie dokonywanych wyborów może się nam wydawać rezultatem dobrze przemyślanych decyzji, ale tak wcale nie jest. Są one nawykami. I choć każdy nawyk sam w sobie znaczy raczej niewiele, to jednak z czasem takie kwestie, jak rodzaj zamawianego jedzenia, słowa wypowiadane każdego wieczoru do naszych dzieci, to, czy oszczędzamy, czy też wydajemy wszystkie zarobione pieniądze, jak często wykonujemy ćwiczenia fizyczne, jak porządkujemy własne myśli i w jaki sposób pracujemy — mają potężny wpływ na nasze zdrowie, wydajność, bezpieczeństwo finansowe i poczucie szczęścia.

Co daje nam ta książka?

Ogromnym atutem tej książki są praktyczne porady. Gdy już zrozumiemy, czym są nawyki i jak należy je kształtować, jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na swoje codzienne wybory. Jednocześnie autor nie owija w bawełnę. Ostrzega nas, że początkowo będzie nam bardzo trudno! Jednak wciąż wierzy, że sobie poradzimy. Przywołuje historie osób, u których zmiana nawyków drastycznie wpłynęła na jakość życia. Jednymi z jego przykładów są osoby skrajnie uzależnione od narkotyków czy alkoholu. To, w jaki sposób ich codzienne decyzje zmieniły całe życie wydaje się aż niemożliwe. A jednak…

Dziś wiemy, w jaki sposób nawyki powstają i jak się zmieniają, znamy też naukowe podstawy stojących za tym mechanizmów. Wiemy, jak rozłożyć je na kawałki i ponownie odbudować w pożądanej formie. Rozumiemy, jak sprawić, by ludzie jedli mniej, ćwiczyli więcej, pracowali wydajniej i żyli zdrowiej. Przekształcanie nawyków niekoniecznie jest łatwe i szybkie. I nigdy nie jest proste. Ale jest możliwe. I teraz już wiemy, jak to zrobić.

Jak długo trwa zmiana nawyków?

Autor bardzo szczegółowo opisuje sam proces zmiany nawyków. Wskazuje, jakie mechanizmy zachodzą w naszym mózgu, gdy codziennie wybieramy to samo. Pokazuje również, jak bardzo zmienia się sytuacja, gdy zamiast windy wybierzemy schody. Pozornie to kilka sekund różnicy, aż dotrzemy do biura czy mieszkania. A jednak w naszym mózgu coś się dzieje. Zmieniła się nasza decyzja, a ona żłobi w mózgu miejsce dla siebie. Z każdym kolejnym dniem i kolejnym takim wyborem żłobi coraz głębiej. Wkrótce powstają nowe ścieżki i coś, co wcześniej wymagało od nas chwili namysłu jest już wykonywane automatycznie.

Z tą wiedzą jesteśmy w stanie zmienić praktycznie wszystko! Duhigg tłumaczy nam, jak zrobić to mądrze. Jeśli będziemy chcieli zmienić nagle 10 nawyków, to nasze szanse są nikłe. Jednocześnie przy próbie jednego są o wiele wyższe. To niesamowite, jak bardzo ta książka może zmienić perspektywę. Nagle pojmujemy swoje codzienne wybory i jesteśmy w stanie realnie je zmieniać.

Zmiana może nie pojawić się szybko, nie zawsze też jest łatwa. Ale z upływem czasu i włożonym wysiłkiem, niemal każdy nawyk może zostać przekształcony. Ogólne ramy teoretyczne: zidentyfikuj zwyczaj, poeksperymentuj z nagrodami, wyizoluj wskazówkę, miej plan.

Dla kogo ta książka?

Ta książka jest dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać samego siebie. To również nieocenione wsparcie dla wszystkich pragnących zmian. Wkurzasz się, że nie potrafisz wcześniej wstać z łóżka? Źle się czujesz z nadwagą, a jednocześnie nie potrafisz zrezygnować z trzech batonów w pracy? Jeśli poważnie podejdziesz do tej książki i zechcesz wprowadzić zmiany, to one będą trwałe. Ta książka jest świetnie opracowana pod względem merytorycznym. Nic tylko kupować i czerpać z niej, ile tylko się da!

A jeśli zastanawiacie się – gdzie ją znaleźć, podpowiadamy: Siła nawyku

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować