Gdzie szukać najlepszych książek dla nastolatków? Odpowiedź jest prosta — warto sprawdzać listę nominowanych do YA Book Prize.
Młodzi dorośli to najbardziej wymagająca grupa czytelników. Ciężko jest wpasować się w ten niewielki wycinek, kiedy już nie bawią tematy dziecięce, a jeszcze trochę za wcześnie na problemy dorosłego, samodzielnego życia. Starsze nastolatki określane przez wydawców grupą 15+ lub „young adult” są bardzo wyczulone na przekłamania, koloryzowanie, czy słabe żarty. Borykają się na co dzień z wieloma problemami, o których nie chcą rozmawiać, odkrywają swoje miejsce na ziemi, zainteresowania, seksualność, przeżywają pierwsze ważne miłości i rozczarowania. Często są świadkami wielu dramatów w swoich domach i wśród bliskich przyjaciół. Jeszcze kilka lat temu większość książek dla nastolatków można było podzielić na dwie kategorie: fantastyka i romans. Czasami pojawiła się tzw. „perełka” dotykająca wrażliwych tematów opowiedzianych z perspektywy młodego człowieka jak: strata bliskiej osoby, samookaleczenie, zaburzenia odżywiania (np. książki Eve Ainsworth). Każdego roku jest coraz więcej wyjątkowych lektur opowiadających o codzienności nastolatków, co ciekawe, po te książki często sięgają również ich rodzice.
YA Book Price to wyjątkowa nagroda dedykowana literaturze młodzieżowej „young adult”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na wartościowe książki dla nastolatków, a tym samym zachęcenie młodych ludzi do czytania i kupowania książek. Nagroda przyznawana jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Organizatorem YA Book jest brytyjski magazyn „The Bookseller”. W pierwszym etapie zespół redakcji wskazuje tzw. „krótką listę” 10 nominowanych książek, następnie zwycięzca jest wybierany przez zaproszonych ekspertów i nastoletnich sędziów.
W poprzednich latach zwycięzcami nagrody byli:
2015 – „Only Ever Yours” Louise O’Neill
2016 – „One” Sarah Crossan polski tytuł: Tipi i ja
2017 – „Orangeboy” Patrice Lawrence
2018 – „After the Fire” Will Hill, polski tytuł: Gdy ogień gaśnie
2019 – „Goodbye, Perfect” Sara Barnard
2020 – „Meat Market” Juno Dawson, polski tytuł: Targ mięsny
2021 – Loveless Alice Oseman
Nominacje do tegorocznej nagrody ogłoszono w sierpniu, na krótkiej liście znalazły się: „Ace of Spades” Faridah Àbíké-Íyímídé, „The Yearbook” Holly Bourne, „Afterlove” Tanya Byrne, „Skin of the Sea” Natasha Bowen, „The Upper World” Femi Fadugba, „You’re the One That I Want” Simon James Green, „Hani and Ishu’s Guide to Fake Dating” Adiba Jairgirdar, „The Crossing” Manjeet Mann, „House of Hollow” Krystal Sutherland, „First Day of My Life” Lisa Williamson.
Zwycięzcą Ya Book Price 2022 została książka „Hani and Ishu’s Guide to Fake Dating”.
Autorka Adiba Jaigirdar to irlandzka pisarka pochodzącą z Bangladeszu. Debiutowała tytułem „The Henna Wars”, który znalazł się na liście 100 książek wszech czasów YA magazynu Time. Jak poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych, książki: „Hani and Ishu’s Guide to Fake Dating” i „The Henna Wars” zostaną wkrótce wydane w Polsce przez należące do grupy wydawniczej Helion — wydawnictwo BeYa.
Skomentuj