Strona główna » „Natalie Portman’s Fables”. “Bajki” Natalie Portman wesprą polską psychiatrię dziecięcą
Książki dla dzieci Polecenia

„Natalie Portman’s Fables”. “Bajki” Natalie Portman wesprą polską psychiatrię dziecięcą

"Bajki" Natalie Portman

Jeśli do tej pory kojarzyłaś/eś Natalie Portman głównie z rolą Matyldy w „Leonie Zawodowcu” czy ambitnej tancerki z „Czarnego Łabędzia”, to koniecznie czytaj dalej. Otóż wybitna aktorka, laureatka wielu nagród filmowych, w tym m.in. Oscara, napisała książkę dla dzieci. „Bajki” jednej z najpopularniejszych gwiazd Hollywood doczekały się już polskiego przekładu, a cały dochód z ich sprzedaży wspomoże polską psychiatrię.

Tolerancyjne bajki Natalie Portman

Książka „Natalie Portman’s Fables” ukazała się w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku nakładem wydawnictwa Feiwel & Friends. To zbiór opowiadań adresowany do najmłodszych czytelników, w którym Natalie Portman przedstawia trzy klasyczne opowieści („Żółw i zając”, „Trzy świnki”, „Mysz polna i mysz domowa”) podane w bardziej współczesnej formie i zupełnie nowej interpretacji.

A skąd u aktorki chęć napisania książki dla maluchów? Pomysł narodził się, kiedy na świat przyszły jej dzieci, a baśnie pomagały im zrozumieć świat. W popularności tej pozycji w USA pomogło nie tylko słynne nazwisko autorki. Książka zdobyła bowiem mnóstwo pozytywnych recenzji. Doceniono zarówno wartościowe treści, jak i fenomenalne ilustracje Janny Mattii. Tym sposobem „Bajki” Natalie Portman wskoczyły na listę bestsellerów The New York Times.

Kiedy na świecie pojawiły się moje dzieci, zaczęłam pisać opowiadania, które miały pomóc im zrozumieć świat i pokazać, jakie wartości są dla mnie ważne. Te klasyczne opowieści mają wspaniałe przesłania: ciężka praca się opłaca, wytrwałość i zapał wygrywają z pychą i pośpiechem, obfitość może być niebezpieczna) i są świetnymi sposobami na przedstawienie historii i morałów które znamy i lubimy, ale również świata, w którym nie występują już stereotypy. Chciałbym, żeby moje bajki były bezpiecznym miejscem, gdzie nie wartościuje się, nie ocenia, akceptuje inność, różnorodność, a przy tym żeby były zabawne! Mam nadzieję, że te opowieści spodobają się Wam i Waszym dzieciom.

– Natalie Portman

Zastanawiasz się, jakie zmiany Natalie Portman wprowadziła do klasycznych bajek? Aktorka zauważyła, że w książkach przeważają męskie postacie. Postanowiła więc uwspółcześnić narrację. W jej bajkach w świecie zwierząt istnieją zarówno samice i samce, a nawet zwierzęta, które nie mają podanej płci. Dzięki kilku zmianom historie mają bardziej otwarty i tolerancyjny charakter. Nie zabrakło również faktycznych odniesień do XXI wieku. Np. świnka uwielbia jeść dania zamówione na wynos, a Mysz Domowa szykuje się na imprezę.

Książka dla dzieci Natalie Portman w Polsce

Polskie wydanie książki dla dzieci Natalie Portman ukazało się dzięki zaangażowaniu Impact CEE, organizatora prestiżowego wydarzenia gospodarczo-technologicznego Impact, które odbywa się co roku w Poznaniu. Co więcej, to pierwsze, jak na razie jedyne, europejskie wydanie „Bajek”. Autorem polskiego przekładu jest Michał Rusinek, o którym już wielokrotnie wspominaliśmy w naszych artykułach.

Jednak to nie wszystko. Cały dochód ze sprzedaży „Bajek” Natalie Portman zostanie przekazany na sfinansowanie ogólnopolskiej akcji charytatywnej Fundacji TVN pod hasłem „Zdrowie w głowie”. Organizator wydarzenia Impact’23 zdecydował, że „Bajki” Natalie Portman będę książką-cegiełką, którą można zakupić w kwocie 50 zł.

Impact zaproponował nam, Fundacji TVN, że cały dochód ze sprzedaży tej książki w Polsce zostanie przeznaczony na nasz projekt “Zdrowie w głowie”. Jak wiecie doskonale, bo niejednokrotnie to opowiadałam, zbudowaliśmy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Ono stoi skończone, teraz trwają prace wewnątrz. Żeby się nie zatrzymywać, bo zawsze chcemy iść do przodu, wymyśliliśmy taki projekt “Zdrowie w głowie”. Będziemy remontować gabinety psychiatryczne, terapeutyczne w wielu szpitalach w Polsce. Zapłaciliśmy za centrum i teraz znowu potrzebujemy pieniędzy na to, żeby remontować gabinety.

– Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN

Jeśli więc, nie tylko masz ochotę poznać „Bajki” znanej aktorki, ale również wspomóc polską psychiatrię, koniecznie kup tę książkę. Ten tytuł nie jest jednak dostępny w standardowej sprzedaży w księgarniach stacjonarnych czy internetowych. Decyzją Impact „Bajki” Natalie Portman można zamówić wyłącznie w serwisie Allegro w ramach Allegro Charytatywni.

Warto jeszcze dodać, że Natalie Portman już całkiem niedługo odwiedzi Polskę. Aktorka będzie gościem specjalnym, tzw. top speakerką na kongresie Impact’23, które odbywa się w Poznaniu w dniach 10-11 maja 2023. W wydarzeniu weźmie udział również m.in. autor „Czarnego łabędzia”, Nassim Taleb.

Kasia