Strona główna » “Nasza wojna” na liście lektur na największych uniwersytetach na świecie
Ciekawostki Książki naukowe i popularnonaukowe

“Nasza wojna” na liście lektur na największych uniwersytetach na świecie

Nasza wojna

Wydawnictwo W.A.B. podzieliło się ze swoimi obserwatorami na Facebooku wspaniałą nowiną. Bestsellerowa w Polsce publikacja Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego „Nasza wojna” ukazała się właśnie w anglojęzycznym wydaniu. To pokaźna nie tylko pod względem objętości ale również przekazywanej wiedzy historyczna książka o I wojnie światowej.

Najlepiej opracowana książka o I wojnie światowej

Książka „Nasza wojna” ukazała się w 2021 roku. Podzielona jest na dwie części – „Imperia 1912-1916” oraz „Narody 1917-1923”. Za jej sukcesem stoją wspaniali polscy historycy. Jednym z autorów jest prof. Włodzimierz Borodziej (1956-2021) – wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który specjalizował się w najnowszej historii Polski, Niemiec i Europy Środkowo-Wschodniej. W publikacji autorzy podejmują temat działań militarnych, ale także wydarzeń, które w tym samym czasie rozgrywały się poza frontem. Piszą więc o strajkach, buntach robotniczych, walce o prawa kobiet, kulturze, polityce, walce o niepodległość narodów Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów. To, co czyni tę pozycję tak atrakcyjną dla czytelnika nawet bez historycznego wykształcenia, to przystępny język i fakty, które trudno znaleźć w innych publikacjach na temat I wojny światowej.

Zagraniczny sukces publikacji polskich historyków

Nikogo więc nie dziwi, że książką „Nasza wojna” zainteresowały się zagraniczne wydawnictwa. Prawa do tłumaczenia publikacji kupiło wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge. Ale to nie wszystko. Historycy z kadry Uniwersytetu m.in Yale, Columbia, St. Petersburg i Jena umieścili „Forgotten Wars” na liście lektur studentów.

Spośród wszystkich nowych historii o pierwszej wojnie światowej, to jest ta, którą poważni czytelnicy powinni przeczytać w pierwszej kolejności. Jest to nowa synteza, opisująca temat w całej jego różnorodności, badająca historię imperiów i doświadczenia ludzi. O tej książce będzie się dyskutować przez wiele lat.
-Timothy Snyder, Yale University
Autorzy pomagają nam wyobrazić sobie, jak wstrząsające było doświadczenie I wojny światowej dla zwykłych żołnierzy i cywilów.
– Małgorzata Mazurek, Columbia University

Interesujesz się historią, a jeszcze nie miałaś/eś okazji sięgnąć po tę książkę? „Naszą wojnę” kupisz TUTAJ.

Kasia