Strona główna » “Nasza wojna” na liście lektur na największych uniwersytetach na świecie
Ciekawostki Książki naukowe i popularnonaukowe

“Nasza wojna” na liście lektur na największych uniwersytetach na świecie

Nasza wojna

Wydawnictwo W.A.B. podzieliło się ze swoimi obserwatorami na Facebooku wspaniałą nowiną. Bestsellerowa w Polsce publikacja Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego „Nasza wojna” ukazała się właśnie w anglojęzycznym wydaniu. To pokaźna nie tylko pod względem objętości ale również przekazywanej wiedzy historyczna książka o I wojnie światowej.

Najlepiej opracowana książka o I wojnie światowej

Książka „Nasza wojna” ukazała się w 2021 roku. Podzielona jest na dwie części – „Imperia 1912-1916” oraz „Narody 1917-1923”. Za jej sukcesem stoją wspaniali polscy historycy. Jednym z autorów jest prof. Włodzimierz Borodziej (1956-2021) – wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który specjalizował się w najnowszej historii Polski, Niemiec i Europy Środkowo-Wschodniej. W publikacji autorzy podejmują temat działań militarnych, ale także wydarzeń, które w tym samym czasie rozgrywały się poza frontem. Piszą więc o strajkach, buntach robotniczych, walce o prawa kobiet, kulturze, polityce, walce o niepodległość narodów Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów. To, co czyni tę pozycję tak atrakcyjną dla czytelnika nawet bez historycznego wykształcenia, to przystępny język i fakty, które trudno znaleźć w innych publikacjach na temat I wojny światowej.

Zagraniczny sukces publikacji polskich historyków

Nikogo więc nie dziwi, że książką „Nasza wojna” zainteresowały się zagraniczne wydawnictwa. Prawa do tłumaczenia publikacji kupiło wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge. Ale to nie wszystko. Historycy z kadry Uniwersytetu m.in Yale, Columbia, St. Petersburg i Jena umieścili „Forgotten Wars” na liście lektur studentów.

Spośród wszystkich nowych historii o pierwszej wojnie światowej, to jest ta, którą poważni czytelnicy powinni przeczytać w pierwszej kolejności. Jest to nowa synteza, opisująca temat w całej jego różnorodności, badająca historię imperiów i doświadczenia ludzi. O tej książce będzie się dyskutować przez wiele lat.
-Timothy Snyder, Yale University
Autorzy pomagają nam wyobrazić sobie, jak wstrząsające było doświadczenie I wojny światowej dla zwykłych żołnierzy i cywilów.
– Małgorzata Mazurek, Columbia University

Interesujesz się historią, a jeszcze nie miałaś/eś okazji sięgnąć po tę książkę? „Naszą wojnę” kupisz TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować