W drugiej połowie 2024 roku ma zostać otwarta pierwsza w Polsce Metroteka, czyli biblioteka w metrze. Będzie znajdować się w warszawskiej dzielnicy Targówek na stacji metra Kondratowicza. Do Metroteki zostanie przeniesiony księgozbiór z placówki zlokalizowanej przy ul. Kondratowicza 23. Metroteki istnieją już m.in. w Pekinie, Nowym Jorku, Stambule, Meksyku, Londynie i Pradze, a ta na Targówku przeniesie ten światowy trend do Polski. Za projekt pomieszczenia odpowiedzialna jest Pracownia GK-Atelier Grzegorz Kłoda.
Jak będzie wyglądać polska Metroteka?
Wystrój polskiej biblioteki podziemnej będzie niezwykły. W całym pomieszczeniu meble mają przypominać falujące wstęgi, a przy konstrukcji półek i siedzeń wykorzystana zostanie tzw. architektura parametryczna. Jest to nowoczesny rodzaj projektowania przestrzeni, który opiera się na dostosowaniu wyposażenia wnętrza do wszystkich jego parametrów (czynników środowiskowych). Wnętrza takie projektuje się technologicznie – z matematyczną precyzją tworzy się plany mebli o niepowtarzalnych kształtach, dostosowanych do potrzeb użytkowników.
Twórcy projektu zapewniają, że relaksujące wnętrze Metroteki dopełni roślinna zieleń, a chwili namysłu nad książką towarzyszyć będzie kawa albo czekolada z bibliotecznego automatu.
Działania i cele biblioteki w metrze
W Metrotece każdy znajdzie kąt dla siebie. Biblioteka w metrze będzie podzielona na strefę recepcyjną, strefę ekspozycji książek, strefę galerii i spotkań autorskich oraz strefę dla dzieci i młodzieży. Projektant warszawskiej Metroteki, Grzegorz Kłoda, podkreśla, że Metroteka powstaje, aby z literaturą było nam zawsze po drodze:
Tym, którzy wątpią, czy biblioteka w metrze zachęci kogoś do odwiedzin, od razu ślemy odpowiedź, że tak. Już przed oficjalnym otwarciem przestrzeń Metroteki stała się polem do kilku wydarzeń kulturalnych. W 2023 roku odbyła się tam inauguracja 9. edycji Nocy Bibliotek, wspólne czytanie „Nad Niemnem” w ramach 12. edycji Narodowego Czytania oraz wystawa konkursu „Warszawa w kwiatach”.
Biblioteka w metrze ma zostać otwarta w drugiej połowie 2024 roku. Władze dzielnicy podkreślają, że ta innowacyjna inicjatywa ma wychodzić naprzeciw światowym trendom i sprawić, że biblioteki będą ludziom po drodze. Czytanie natomiast ma stać się sposobem na produktywne i wartościowe spędzenie czasu w komunikacji miejskiej.
Skomentuj