Są takie książki, które działają niczym plaster i przynoszą do naszego życia powiew świeżego powietrza. Dokładnie tak można opisać fenomeny wydawnicze, których autorką jest Natalia de Barbaro. Jej „Czuła przewodniczka” wciąż widnieje na półkach księgarń, a „Przędza” wydana w 2023 roku dogoniła swoją starszą, literacką siostrę. Co sprawia, że książki tej autorki trafiają tak głęboko w nasze kobiece serca?
„Przędza”
„Przędza” to kolejna książka, która dotyczy naszych kobiecych emocji, doświadczeń i myśli, które towarzyszą wielu paniom. Pokazuje, że wiele z nas tylko pozornie rozwija się, działa, czuje satysfakcję. W rzeczywistości ruch w świecie fizycznym często nie ma odzwierciedlenia w naszych emocjach. Przechodząc od punktu A do punktu B, wykonując obowiązki zawodowe czy troszcząc się o swoje dziecko, zapominamy o nas samych i pracujemy, coraz bardziej odwracając się od swoich pragnień i potrzeb.
Natalia de Barbaro wielokrotnie słyszała o tym, że kobiety czują się uwikłane w życie cudzym życiem. Spełniają narzucone im role i nie potrafią odzyskać swojej wolności. Pozornie szczęśliwe trwają w coraz większej rozpaczy nie wiedząc, że mogą się przeciwstawić i grać tylko w tę grę, którą same sobie wybiorą.
Tytuł tej książki rewelacyjnie oddaje jej treść. „Przędza” zachęca do tego, byśmy porzuciły uniformy, sztywne gorsety zachowań i wybrały autentyczność, radość, swobodę. Przekonuje, że życie można tkać z wolna zgodnie z tym, co podpowiada nasze serce. Nie musisz pędzić, respektować irracjonalnych zasad i wreszcie wymagać od siebie zasuwania od świtu do nocy. Masz to życie, by przeżyć je zgodnie z tym, co podpowiadają Ci Twoje pragnienia. Autorka przekonuje, że kluczem do wyboru takiej codzienności jest odnalezienie w sobie swojej wewnętrznej wolności, tej, którą od zawsze w sobie miałaś, tylko społeczeństwo szybko nauczyło Cię o niej zapominać.
Otulająca, kojąca książka
Natalia de Barbaro pisze tak, jakby tuliła. Jej słowa płyną z wolna, są miękkie, delikatne, pełne empatii i wyrozumiałości. Co ważne, autorka nierzadko porusza tematy trudne, takie jak przemoc psychiczna i seksualna, krytykanctwo, chamstwo czy narzucanie presji. Jednak robi to w taki sposób, że nie sposób się przy tym nie zatrzymać. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że autorka nie bawi się w mentora, który przychodzi do nas z gotowymi wskazówkami i wytyka palcami to, co dotychczas robiliśmy źle. Wręcz przeciwnie – dostrzega, że w niektórych sytuacjach jest szczególnie trudno odnaleźć w sobie luz i dać sobie przyzwolenie na to, by zwolnić, cieszyć się swoim życiem i nie czuć presji.
Oczywiście mówiąc o tej książce, nie sposób nie wspomnieć o jej przepięknym wydaniu. Tak jak i „Czuła przewodniczka” tak i „Przędza” zawiera duże litery, graficznie wyróżnione ważniejsze fragmenty czy grafiki, które nawiązują do treści i świetnie dopełniają całości. Dzięki temu książka cieszy nie tylko treścią, ale i swoim wyglądem. Wyjątkowa, bardzo ciepła i empatyczna, naprawdę warto ją przeczytać i mieć w swojej biblioteczce.
Książkę „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” znajdziesz tutaj.
Skomentuj