Strona główna » Kolejna książka ukraińskiego duetu Studio Agrafka już niedługo w Polsce
Książki dla dzieci Zapowiedzi i nowości

Kolejna książka ukraińskiego duetu Studio Agrafka już niedługo w Polsce

Skąd i dokąd

Duet wspaniałych artystów ze Lwowa dał się poznać w Polsce w 2016 roku dzięki poruszającej książce dla dzieci „Wojna, która zmieniła Rondo”. Romana Romanyszyn i Andrij Łesow w 2020 roku stworzyli wspólnie kolejną publikację dla młodych czytelników “Куди і звідки”. Polskie wydanie nagradzanego na świecie tytułu ukaże się nakładem Wydawnictwa Wytwórnia już w maju.

Art Studio Agrafka

Romana Romanyszyn i Andrij Łesow to cenieni i wielokrotnie nagradzani ukraińscy pisarze oraz ilustratorzy, którzy tworzą Art Studio Agrafka. Ich literackie dzieła zdobywają międzynarodowe wyróżnienia i znajdują się na listach najlepszych książek dla dzieci. Warto wspomnieć tu o takim tytule jak „Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa”, która nie tylko została ukraińską książką roku (2011), ale również znalazła się na Liście Białych Kruków. Z kolei głośna książka  „Wojna, która zmieniła Rondo” została wyróżniona w najbardziej prestiżowym konkursie literatury dziecięcej Bologna Ragazzi Award 2015.

Skąd i dokąd

Najnowsza książka ukraińskich artystów Куди і звідки” opowiada o świecie, który zawsze jest w ruchu.

Wszechświat nigdy nie stoi w miejscu. Ruch jest całkowicie naturalny. Rusza się zarówno Ziemia, jak i znajdująca się na niej woda. Rusza się atmosfera, kontynenty, a także wszystkie żywe organizmy. Jako ludzie chodzimy, biegamy, skaczemy, pływamy, a nawet latamy. Jednak nie tylko człowieka charakteryzuje ciągły ruch. W końcu również zwierzęta, rośliny, wiatr i cała nasza planeta zmieniają swoje położenie. Czasami po prostu podróżujemy, a innym razem wyruszamy na wyprawę w poszukiwaniu lepszego życia. Niektórzy z nas biorą udział w naukowych ekspedycjach, a inni chodzą na pielgrzymki.

Picturebook Romany Romanyszyn i Andrija Łesowa to obrazkowa opowieść o migracjach, mapach, nawigacji i wreszcie o odnalezieniu własnej ścieżki. Książka „Skąd i dokąd” („One the move”) mimo że ukazała się całkiem niedawno (2020), zdążyła już zostać przetłumaczona na kilka języków i zyskać międzynarodową sławę. Znalazła się m.in. na liście tegorocznych Białych Kruków (The White Ravens 2021), jak również wśród nagrodzonych tytułów na jednym z najważniejszych międzynarodowym konkursów ilustracyjnych NAMI Concours 2021.

Pytania, które podróżnik najczęściej słyszy podczas swoich podróży: skąd jesteś, gdzie idziesz. Ta książka to wizualna i intelektualna wyprawa przez tysiące lat ruchu, w poszukiwaniu odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Na szczęście również niedługo polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się z kolejnym światowym dziełem ukraińskiego wydawnictwa ze Lwowa. Niestety nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery, ale Wydawnictwo Wytwórnia zapowiedziało, że książka „Skąd i dokąd” ukaże się w maju tego roku.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować