Wycieczka w góry to nie lada wyzwanie. Cudownie jest zdobywać wysokie szczyty i czerpać z tego satysfakcję. Ciekawość świata towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Warto jednak wiedzieć, jak podróżować bezpiecznie – i warto uczyć tego dzieci. W tym tekście przedstawimy kilka tytułów, które mogą okazać się pomocne w planowaniu górskiej wycieczki z dzieckiem.
Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców
Nasz górski szlak rozpoczniemy książką “Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców”. Oprócz tej pozycji, Adrian Markowski stworzył jeszcze dwie inne książki o Bieszczadach: “Bieszczady dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” i “Bieszczady dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę”, a także kilka książek edukacyjnych dla dzieci. “Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców” to książka pełna kolorowych ilustracji, które przyciągną uwagę dziecka. Autor w przystępny sposób tłumaczy młodemu czytelnikowi, jak zachowywać się w górach i co robić w razie niebezpieczeństwa. Z tą książką zaplanujesz szlak, którym wyruszysz razem ze swoją pociechą, a także dowiesz się, którędy wędrować, aby natknąć się na najpiękniejsze widoki i (jeśli będziecie mieć szczęście) ciekawe zwierzęta.
Góry z dzieckiem
“Góry z dzieckiem” to książka napisana przez rodzica, dla rodziców. Marlena Woch jest zapaloną miłośniczką gór i w swojej książce skutecznie przekona każdego młodego rodzica, aby nie rezygnował ze swoich pasji, gdy w życiu pojawią się dzieci. Autorka tłumaczy, w jaki sposób przygotować wycieczkę w góry tak, aby była dostosowana do wspólnej wędrówki. Niech twoja pasja stanie się pasją całej rodziny – być może twoje dziecko zakocha się w górach, tak samo jak ty. Jeśli nie jesteś przekonany co do bezpieczeństwa górskich wędrówek z dzieckiem, to Marlena Woch w książce “Góry z dzieckiem” podpowie ci, w jaki sposób sobie z tym poradzić.
W książce znaleźć można praktyczne porady, szczegółowe opisy tras, a nawet propozycje gotowych wycieczek. Autorka książki podpowie, jak (i którędy) wędrować po górach z wózkiem, gdzie nocować i które szlaki wybierać dla przedszkolaków, a które dla nastolatków.
Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych
W tym przewodniku dla całych rodzin znaleźć można – jak wskazuje tytuł – 50 propozycji górskich wycieczek. Co ciekawe, w książce znajdują się trasy obejmujące nie tylko polskie góry, ale również malownicze Słowację i Czechy. Trasy są oznaczone pod względem długości i poziomu trudności. Oprócz tego w książce “Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych” zawarto kilka ciekawostek o górach i górskie legendy, które ubarwią wyprawę na wysokie szyty.
Beskidy z dzieckiem
“Beskidy z dzieckiem” to już druga proponowana tutaj książka, której autorką jest Marlena Woch. Tym razem współautorem przewodnika jest jej górski i życiowy partner – Mariusz Woch. “Beskidy z dzieckiem” to przewodnik szlakami Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Książka – jak obiecują autorzy – rozbudzi w każdym maluchu miłość do gór.
- Czy wiecie skąd pochodzi nazwa Babia Góra?
- Co kryją beskidzkie lasy i jaskinie?
- Czy trzeba zdobywać najwyższe szczyty, aby doświadczyć piękna i magii górskich szlaków?
- Jak zaplanować wycieczkę w góry tak, aby była ciekawa, a do tego nie za droga?
Na te pytania odpowiedź znajdziecie w książce Marleny i Mariusza Wochów.
Bieszczady i Beskid Niski z dzieckiem
Następna książka tych samych autorów: Marlena i Mariusz Wochowie to autorzy bestsellerowych poradników o górskich podróżach dla całych rodzin. Sami są rodzicami dwójki dzieci, którym żaden szlak nie jest straszny. W swoich książkach autorzy pokazują, że góry to świetne miejsce do kształtowania w sobie i w swoich dzieciach takich cech, jak wytrwałość, ambicja i wyrozumiałość w stosunku do siebie i innych. Na jedną z pierwszych wypraw z dziećmi świetnie sprawdzą się Bieszczady i Beskid Niski, gdzie oprócz zachwycających szczytów, do okrycia czeka znacznie więcej. Jeziora i lasy, ale także atrakcje turystyczne, które najmłodszym obieżyświatom z pewnością przypadną do gustu.
“Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” i “Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych”
Te dwie książki znakomitego duetu – Barbara Gawryluk oraz Paweł Skawiński – opatrzona ilustracjami Adama Pękalskiego to pozycje, które pokocha każde dziecko. Książki “Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” oraz “Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych” to kompendia wiedzy spisane przez mieszkańca Tatr, byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego i zapalonego miłośnika gór (Pawła Skawińskiego) oraz dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci (Barbarę Gawryluk). Książki pełne są anegdot, przestróg, pomocnych komentarzy i barwnych ilustracji, które rozpalą w dziecku chęć wybrania się na górskie szlaki. Dzięki tym książkom dziecko pozna zwierzęta, które może spotkać na szlaku, dowie się, co robić w sytuacji zagrożenia życia, jakie jedzenie lubią jeść górale i – co najważniejsze – jakie szczyty czekają na odkrycie.
Skomentuj