Strona główna » Czy Toshikazu Kawaguchi lubi pierogi? I inne ciekawostki na temat japońskiego pisarza oraz jego powieści „Zanim wystygnie kawa”
Ciekawostki

Czy Toshikazu Kawaguchi lubi pierogi? I inne ciekawostki na temat japońskiego pisarza oraz jego powieści „Zanim wystygnie kawa”

Ciekawostki i Toshikazu Kawaguchim i jego powieści "Zanim wystygnie kawa"

Jako ogromna fanka kawowej serii japońskiego pisarza, Toshikazu Kawaguchi, wzięłam udział w jednym ze spotkań (w Poznaniu) w ramach jego kawowego tournée po Polsce. To była ogromna przyjemność poznać samego autora międzynarodowego bestsellera „Zanim wystygnie kawa” i zdobyć jego autograf. Ale warto wspomnieć, że podczas spotkania dowiedziałam się, jak również pozostali uczestnicy, wielu ciekawostek na temat serii oraz samego pisarza. Jeśli więc i Ty kochasz niezwykłe historie z kawiarni Funicula Funiculi, w której można cofać się w czasie, koniecznie czytaj dalej.

Oto 15 faktów, których z pewnością nie wiesz o Toshikazu Kawaguchim i jego kawowej serii:

 1. Gdyby Toshikazu Kawaguchi mógł cofnąć się w czasie, chciałby się spotkać i porozmawiać ze swoim zmarłym ojcem.
 2. Do tej pory w Japonii ukazało się pięć tytuł z kawowej serii. W Polsce na ten moment możemy przeczytać dwie: „Zanim wystygnie kawa”, „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”, więc z niecierpliwością czekam na kolejne zapowiedzi Wydawnictwa Relacja, którego nakładem ukazuje się japońska seria.
 3. Polskie tłumaczenie, jak i tłumaczenie w innych językach, odbyło się na podstawie angielskiego przekładu powieści. Sam autor nie uważa jednak, by brak tłumaczenia bezpośrednio z języka japońskiego miało negatywny wpływ na sens, odbiór powieści. Wprost przeciwnie – być może właśnie pomaga w międzynarodowym sukcesie jego książek.
 4. Trwają prace nad ekranizacją powieści „Zanim wystygnie kawa” w Japonii. Jednak to nie wszystko. Również Hollywood kontaktowało się z Toshikazu Kawaguchim w sprawie kupienia praw do zekranizowania jego książki. Na ten moment nie wiemy jednak, czy będzie to film czy serial. W każdym razie już wkrótce historie o powrotach do przeszłości ujrzymy na ekranie!
 5. Chociaż na okładkach książek z kawowej serii widzimy koty, to żaden kot nie pojawił się jak dotąd w powieściach japońskiego pisarza. Jak sam autor przyznaje, być może to taki prezent dla czytelników od grafika. Sam jednak nie wyklucza, że może w jego książce w przyszłości pojawi się kot.
 6. Toshikazu Kawaguchi, kiedy pracuje nad nową książką, szczególnie lubi przebywać w japońskiej saunie i palić… sziszę. Chociaż nad powieścią pracuje cały czas, robiąc notatki nawet w samolocie. Na samym początku swojej przygody z pisarstwem lubił w trakcie tworzenia jeść sushi.
 7. Historie z książki „Zanim wystygnie kawa” po raz pierwszy ukazały się jako sztuka teatralna, by dopiero później zostać przeniesione na papier. Był to pisarski debiut Kawaguchiego. I właśnie teatralna wersja tych opowieści jest bliższa sercu autora niż historie spisane w formie książki.
 8. Toshikazu Kawaguchi z polskiej kuchni szczególnie polubił pierogi 🙂
 9. Drugą historię z książki „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni” zatytułowana „Matka i syn” autor napisał na podstawie własnych doświadczeń, własnej relacji ze swoją mamą. Jest to bardzo bliska mu opowieść i jedyna, przy której tworzeniu płakał. Warto jednak dodać w tym miejscu, że mama pisarza wciąż żyje.
 10. Bohaterów ze swoich historii w kawowej serii Toshikazu Kawaguchi wzoruje na swoich przyjaciołach, znajomych, nawet byłej dziewczynie. Na szczęście, kiedy jego bliscy odnajdują w bohaterach powieści siebie, są bardzo zadowoleni z tego faktu.
 11. Toshikazu Kawaguchi nie planuje tworzyć na razie innych odrębnych serii poza kawową, której akcja dzieje się w kawiarni Funicula Funiculi. Zamierza pisać, do kiedy będzie miał pomysły albo czytelników swoich powieści.
 12. Toshikazu Kawaguchi oczywiście lubi kawę. Jak przyznał jego ulubioną jest taka, której ziarna sam palił. Niestety do dziś nie udaje mu się odtworzyć tego smaku.
 13. Skąd pomysł na taki tytuł powieści „Zanim wystygnie kawa”? Pisarz przyznał, że przed procesem pisania wymyślił tytuł, a dopiero później zasiadł do spisywania historii. W języku japońskim słowa składające się na tytuł są bardzo rytmiczne i po prostu pasowały.
 14. W kawiarni Funicula Funiculi wiszą trzy zegary, z czego tylko jeden wskazuje dobrą godzinę, kiedy się na niego patrzy. Toshikazu Kawaguchi zdradził, że drugi z nich wskazuje dobrą godzinę z przeszłości, a trzeci dobrą godzinę z przyszłości. Nie był to jednak jego pierwotny zamysł. Po prostu, kiedy wystawiał przedstawienie teatralne, na scenie pojawiły się trzy zegary, więc dorobił do nich odpowiednią historię 🙂
 15. Gdyby Toshikazu Kawaguchi mógł przenieść się w przyszłość, spotkałby się z samym sobą.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować