Kochamy pigułki. Są one naszym antidotum na większość dolegliwości. Dzięki nim możemy pracować całymi dniami i zapominać o swoich problemach. Nie chcąc zostać w tyle, nie wyobrażamy sobie, byśmy mogli zwolnić swoje tempo. W efekcie stajemy się przebodźcowani. Jest nas za dużo i za często. Zbyt wiele pracujemy i jednocześnie usilnie ignorujemy wszelkie sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało. Udajemy, że brak ruchu, kilka kaw dziennie i nieustanny stres nie robią na nas wrażenia. A później pukamy do gabinetu Ewy Kempisty-Jeznach, bo jest to nasza ostatnia deska ratunku. Przed Tobą książka „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne”. To jedna z ważniejszych pozycji we współczesnej literaturze.
Chorzy ze stresu
O chorobach psychosomatycznych staje się coraz głośniej. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy nowe badania i widzimy, że stres i pęd, w którym żyje współczesny człowiek odbijają się na jego zdrowiu. Okazuje się, że to wcale nie lekarstwa są naszym antidotum! To my sami swoim stylem życia i codziennymi wyborami tworzymy swoje problemy. To sprawia, że czas zacząć traktować człowieka w sposób holistyczny. Niestety ci, którzy nie rozumieją problemów psychosomatycznych nierzadko czują się oburzeni.
Kto to widział, żeby problemy z brukzimem czy bezsennością leczyć medytacją? To jakieś wschodnie brednie, a nie medycyna! Beznadziejne wyniki krwi, podwyższony cholesterol? To nie czas na siłownię, ale na kolejną porcję tabletek! Taką wyliczankę można by kontynuować bez końca. Dlatego też Ewa Kempisty-Jeznach w swojej książce opisuje przypadki konkretnych pacjentów. I tutaj trzeba przyznać, że zrobiła to rewelacyjnie. Początkowo wprowadziła nas w temat stresu i chorób psychosomatycznych, a następnie podzieliła je tematycznie. Dzięki temu treść, pomimo skomplikowanej tematyki, jest dla nas bardzo prosta i zrozumiała.
Wpływ stresu na życie
Psychika ma ogromny wpływ na nasze życie. Poprzez swoje samopoczucie jesteśmy w stanie wpływać na nasze ciało. Gdy stres przejmuje dowodzenie, zaczyna się chorobowy rollercoaster. Ciało krzyczy poprzez choroby autoimmunologiczne i psychosomatyczne. W książce znajdziesz rozdziały poświęcone hormonom, alergiom, nerwicy, zespołowi jelita drażliwego, prostacie czy męskim problemom.
Książkę Ewy Kempisty-Jeznach warto przeczytać z kilku powodów. Przede wszystkim autorka skupia się na problemach, które są udziałem większości współczesnych osób. Niektórzy już są przemęczeni, ale jeszcze nie rozumieją, skąd ich problemy zdrowotne. Inni dopiero walczą ze swoimi ambicjami i mają nadzieję, że szybko je spełnią. Ta książka to przestroga dla wszystkich, którzy myślą, że kariera jest synonimem szczęścia i sukcesu. Lekarka podchodzi do człowieka w sposób holistyczny i tłumaczy, że tylko dzięki temu jesteśmy w stanie wprowadzić trwałe zmiany. Leczenie nabytych już chorób to jedno. Przeciwdziałanie im – to rzecz jeszcze ważniejsza.
Jak walczyć z problemami psychosomatycznymi?
Na tę książkę warto również zwrócić uwagę ze względu na wspomniany już wcześniej język. Niestety wiele książek dotyczących medycyny czy zdrowia nas odrzuca. Choć chcemy się czegoś dowiedzieć, język czy sposób wypowiedzi autorów nas odstrasza. A tutaj Ewa Kempisty-Jeznach mówi do nas jak do początkujących studentów. W szczegółowy sposób opisuje przypadki swoich pacjentów i razem z nami analizuje ich objawy. Podpowiada, na co warto zwrócić uwagę, skąd taka reakcja organizmu i jak można go wyleczyć.
Przez tę książkę płynie się bardzo szybko. Jest ciekawa i ma przemyślaną kompozycję. Dzięki temu każdy kolejny rozdział jest jak jeden poziom wyżej, pokonaliśmy kolejny stopień. Wiemy już trochę więcej, więc łatwiej nam „połapać” się w treści. To świetna książka, która w mniejszym lub większym stopniu dotyczy każdego z nas. Lepiej przeczytać ją, zanim będzie za późno…
Pozycja do nabycia tutaj: Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne
Skomentuj