Strona główna » Bez sensacji. „Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem”
Polecenia Reportaże

Bez sensacji. „Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem”

Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem

Choroby psychiczne budzą przeróżne emocje. Choć należą do schorzeń, które dotykają ludzi nierzadko, to i tak wokół nich narosło mnóstwo stereotypów i niepewności. Równie wiele oskarżeń czy sensacji pojawia się obok leczenia, zarówno w szpitalach psychiatrycznych jak i po wyjściu z nich. I nad tym tematem pochyliła się Anna Kiedrzynek w swoim reportażu „Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem”.

„Choroba idzie ze mną”

Autorka książki przedstawia historie konkretnych osób i w ten sposób stara się obalić koncepcje, wedle których leki psychiatryczne są szkodliwe, w szpitalach dochodzi do aktów przemocy na pacjentach czy pobyty w szpitalach to istne koszmary. Anna Kiedrzynek ukazuje, że tak jak każdy człowiek jest inny, tak też przebieg chorób różni się od siebie. Nie ma jednej schizofrenii czy choroby afektywnej dwubiegunowej.

Historie przytoczone przez autorkę ukazują osobiste dramaty związane z chorobami. Poznajemy w nich kobietę, która ratowała swojego męża przed samobójczą śmiercią. Przyglądamy się mężczyźnie, który momentami sądzi, że jest wszechmogący czy kobiecie, której sprawia przyjemność myślenie o zadawaniu bólu innym. Każda z historii jest trudna, momentami przerażająca, momentami potwornie dobijająca. Ukazuje, jak wiele cierpienia wiąże się z chorowaniem i jak wiele bólu przynosi to nie tylko pacjentom, ale i osobom z ich otoczenia.

Reportaże autorki są próbą normalizacji tematów związanych z chorobami psychicznymi. Anna Kiedrzynek unika tanich sensacji i stara się pokazać, jak faktycznie wygląda leczenie schorzeń i z czym wiąże się życie z nimi każdego dnia. Trudna, ale ważna lektura, która pokazuje, że kierowanie się stereotypami nie prowadzi do niczego dobrego.

Książkę „Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować