Strona główna » 18. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu
Wydarzenia literackie

18. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu

18. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

W pierwszy tygodniu października do Wrocławia zawita już po raz osiemnasty Międzynarodowy Festiwal Opowiadania (International Short Story Festival). Tegoroczna edycja odbędzie się w dwóch autorskich księgarniach i na dwóch ikonicznych wyspach. W programie na odwiedzających czekają m.in. literackie widowiska, słuchowiska i muzyka na żywo, panele dyskusyjne, warsztaty, noce z literaturą i wystawy.

O idei MFO

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to wyjątkowe wydarzenie na mapie Polski. Święto krótkiej prozy ma na celu promocję ambitnych książek poprzez niebanalną prezentację form narracyjnych, zachęcanie do interakcji między pisarzami a czytelnikami oraz wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. Podczas festiwalu można posłuchać opowiadań czytanych przez autorów w językach oryginalnych z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem.

Tegoroczna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

W tym roku poszczególne punkty programu MFO wydarzą się w czterech miejscach – dwóch księgarniach i na dwóch wyspach. Księgarnie zaangażowane w literackie wydarzenie to Cocofli (Włodkowica 9) i Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2). W obydwu z nich odbędą się m.in. Noce Opowiadań (żydowska i czeska). Uczestników przyjmą również mury Katedry Judaistyki (Wyspa Piaskowa) oraz centrum eventowe Concordia Design (Wyspa Słodowa). W Concordii zobaczymy między innymi widowisko „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” w reżyserii Martyny Majewskiej. Odbędzie się tu także spotkanie z austriackim prozaikiem i artystą interdyscyplinarnym Paulem Divjakiem. Z kolei w Katedrze Judaistyki czyli w placówce naukowej zajmującej się kulturą żydowską będzie można obejrzeć literacką prezentację „Nigdy więcej, zawsze mniej” w reżyserii Marzeny Sadochy oraz posłuchać słuchowiska na żywo „Franz i jego cień” w reżyserii Katarzyny Dudzic i czytania opowieści chasydzkich.

W ramach festiwalu przeprowadzany jest również konkurs pod hasłem „A teraz defiluj!”, do którego jury zakwalifikowało trzysta dwanaście opowiadań. Jakub Skurtys, kurator konkursu, wybrał spośród nich dziesięć nominacji. Zwycięskie opowiadanie poznamy podczas finału Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Szczegółowy program 18. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który odbędzie się w dniach 5-8 października, znajdziesz na stronie wydarzenia.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować